}

Oriona zvaigznājs

Oriona zvaigznājs atrodas uz debess ekvatora un ir redzams visā pasaulē. Šis zvaigznājs ir viens no visskaidrāk saredzamajiem un atpazīstamākajiem nakšņotajās debesīs. Zvaigznāja vārds aizgūts no grieķu mitoloģijas, kur Orions atpazīstams kā slavens mednieks.

 

Grieķu mitoloģijā Orions bija milzis un mednieks. Saskaņā ar leģendu Artemīda, Mēness un medību dieviete, viņā iemīlējās un aizmirsa par savu uzdevumu apgaismot nakts debesis. Viņas dvīņu brālis Apollons, ieraugot Orionu peldam tālu jūrā, piedāvāja savai māsai sacensties šaušanā pa tālu mērķi viļņos. Nenojaušot, ka tas ir Orions, Artemīda izšāva no loka un viņu nogalināja. Kad Oriona ķermenis tika izskalots krastā, Artemīda saprata notikušo. Nelaimīgā dieviete novietoja Oriona ķermeni kopā ar viņa uzticamajiem suņiem debesīs starp zvaigznēm.

 

Orionā atrodas skaidri saredzams asterisms, kas pazīstams kā Oriona Josta – trīs spožas zvaigznes rindā. Apkārt jostai apmēram līdzīgos attālumos ir četras spožas zvaigznes, kuras iezīmē mednieka ķermeņa aprises. No Oriona jostas zemāk redzamā sīkāka līnija, ko veido trīs zvaigznes - tās iezīmē mednieka zobena aprises.