}

Vēsture

Orion uzņēmumu Somijā dibināja „trīs sapņotāji” laikā, kad plosījās Lielais karš. Par dibināšanas gadu kļuva 1917. gadā un Somija šajā laikā tikai nesen bija atguvusi savu neatkarību. Uzņēmuma dibināšanā piedalījās ķīmiķi Onni Turpeinen, Eemil Tuurala un Wikki Walkama, kuriem titulu „sapņotāji” piešķīra Juhani Leikola un viņa tēvs Erkki Leikola, kas ilgu laiku darbojās kā Orion izpilddirektors.

 

Viens no iemesliem, kādēļ šie cilvēki paši nodibināja uzņēmumu, bija apstāklis, ka viņi bija somiski runājoši. Tajā laikā Somijā biznesa intereses pārvaldīja lielākoties zviedru runājošā elite. Orion dibinātāju iepriekšējais darba devējs bija Medica, farmaceitiskā/ķīmiskā ražotne, kuru pārvaldīja zviedriski runājoša vadība. Bija skaidrs, ka šiem trīs cilvēkiem nebūtu paredzamas lielas karjeras izaugsmes iespējas. Viņi pieņēma lēmumu, ka pašu farmaceitiskā rūpnīca būs tikai un vienīgi somu vadīta un tur viņi varēs runāt savā valodā.

 

Orion O/Y akciju kapitāls bija 1000 somu markas, kas mūsdienu valūtā aptuveni pārrēķinot būtu viens tūkstotis eiro. Orion akciju kapitāls tagad ir vairāk kā 92 miljoni eiro jeb, pēc 1917. gada valūtas skatoties, 572 000 somu markas.

 

Uzņēmuma pirmie pamatprodukti bija mākslīgais saldinātājs, lizols, amonjaks un šaujamieroču tīrāmā eļļa Bellistol. Tajā laikā Orion vēl nebija sācis zāļu ražošanu. Bellistol tika labi pārdots kara laikā. Orion sāka tirgū ieviest medikamentus 20. gs. 20. gados. Produktu klāstā bija acu krēmi, acetilsalicilskābes tabletes, rabarbera tabletes un Nutrol – barojoša uztura piedeva, gatavota no zivju aknu eļļas un iesala ekstrakta.